Finská sauna = moderní relaxační centrum

Články partnerů

Chcete-li pochopit Finsko a jeho obyvatele, určitě začněte výletem do finské sauny. Je těžké najít něco, co by bylo stejně důležité ve finské kultuře jako právě sauna. Pro obyvatele Finska je návštěva finské sauny podobná určitému obřadu, který se provádí s dobře definovanou pravidelností. Pokud z nějakého důvodu Finové nemají možnost jít do sauny, pak se opravdu začnou cítit, jako by v jejich životě něco chybělo. Po dlouhá staletí byla finská sauna nejen místem fyzické, ale i duchovní očisty, místem osvobození od celodenního stresu, námahy, ale také porozuměním podstaty lidské existence. Společná návštěva finské sauny je ve Finsku také určitým druhem rodinného odpočinku, zejména pokud jde o letní prázdniny a jde také o nepostradatelnou návštěvu na dovolené s dobrými přáteli. Saunu zde totiž najdeme takřka v každém domě.

Princip finské sauny

Finská sauna je postavena na principu suché páry, maximální vlhkost je 25% a teplota je do 110 ° C. Tělo se v takových podmínkách začne intenzivně potit a vyplavuje tak z těla škodlivé látky. Pokud chceme vzduch v sauně zvlhčit, můžeme na kameny v sauně, které jsou umístěny na kamnech, nastříkat vodu nebo dokonce bylinné esence. Finská sauna je nejen místem odpočinku a relaxace, kde necháváme stres a hněv za jejími dveřmi, ale je to také dokonalá očista i pro naši mysl. O jejich blahodárných účincích byly napsány již dlouhé statě, ale můžeme si je připomenout. Zlepšuje cévní a srdeční činnost, kdy dochází k zvýšení průtoku krve do srdce a 10 minut v sauně se rovná joggingu nebo rychlému chůzi, dále zvyšuje metabolismus, kůže je dokonale hladká a ucpané póry se uvolňují, zmírňuje stres a únavu a je také velmi pozitivní pro zvýšení obranyschopnosti našeho těla. V zimních měsících tak virová onemocnění nemají šanci. Finská sauna má ovšem také velmi blahodárné účinky i na poúrazové a pooperační stavy a je vhodným odpočinkovým místem i pro sportovce, zejména u vytrvalostních sportů.

Kvalitní materiál je základ každé sauny

Jistěže musíme i u stavby sauny myslet na kvalitu a zejména na materiál, z čeho by měla být. Saunu můžeme samozřejmě postavit sami nebo se spolehnout na šikovné ruce profesionálních pracovníků firem, které se tímto přímo zabývají. Je tu ale také možnost pořídit si saunu jako hotovou kabinku. U jakékoliv možnosti sauny bychom také měli počítat s kvalitním a dokonalým materiálem. Tady by to mělo být velmi kvalitní dřevo odolné vůči vysokým teplotám. Vhodný je skandinávský smrk, který nemá tolik pryskyřice a je téměř bezsukový nebo jen s malými suky, osikové dřevo je velmi hladké a rovněž bez suků, lehce načervenalá je kanadská borovice známá také pod názvem hemlock a má nádhernou strukturu.

Finská sauna pomocí odborné firmy

Pro finskou saunu jsou velmi důležité parametry jako těsnost, tepelná izolace a výměna vzduchu. Měly by být předem dobře promyšleny, takže později nejsou problémy s provozem parní komory. Veškeré materiály jsou samozřejmě  vhodné pro základy – od železobetonových až po kamenné sloupy. Profesionální a odborné firmy mají nejen mnohaleté zkušenosti v této oblasti a své praktické zkušenosti  využívají v praxi. Poradenská činnost patří rovněž k těmto službám.

Do garsonky jistě saunu nevměstnáme, ale pokud máme nějaký kout, který má minimálně tři metry čtverečné, saunovou kabinu si můžeme dopřát i tam. Výhody domácí sauny jsou zejména využití sauny prakticky kdykoliv nás napadne, saunu si můžeme pořídit také do atypických prostor, s profesionální firmou můžeme mít saunu hotovou i za jeden den a domácí sauna nám zaručí také dostatek soukromí.

Komentovat příspěvěk